Historia kryjąca się za okładką "Nevermind" Nirvany

Źródło: https://milanote.com/the-work/the-designer-of-nirvanas-nevermind-album-cover.

Nieżyjący już wokalista Nirvany, Kurt Cobain, twierdził, iż wpadł na pomysł zamieszczenia niemowlaka na okładce albumu oglądając program telewizyjny na temat porodów w wodzie. Mimo, że pierwotnie frontman zamierzał zamieścić taki proces na froncie albumu, co było niemożliwe, to ostatecznie postanowiono zrobić zdjęcie niemowlaka w basenie. K. Cobain wspomniał o tym dyrektorowi artystycznemu Davida Geffena – założycielowi DGC Records – Robertowi Fisherowi. Znalazł on kilka nagrań z podwodnych porodów, ale były one zbyt realistyczne, aby wytwórnia fonograficzna mogła je wykorzystać. Co więcej, za zdjęcie pływającego dziecka, które wybrali, żądano 7500 dolarów rocznie za jego wykorzystanie. 

Zamiast tego R. Fisher wysłał wynajętego pracownika na basen dla dzieci, aby ten robił zdjęcia, z których jedno w przyszłości miało trafić na okładkę płyty. Specjalizujący się w fotografii podwodnej Kirk Weddle zrobił pięć odrębnych zdjęć, a zespół zdecydował się ostatecznie na wizerunek Spencera Eldena. Najpierw szefostwo firmy dość ostro sprzeciwiało się umieszczeniu na okładce miniatury nagiego noworodka pływającego w basenie, bowiem jak twierdzili – mogłoby to spowodować niechęć sklepów do prezentowania płyty w widocznym miejscu. Ostatecznie jednak ustąpili i tak album zdobi zdjęcie wykonane w marcu 1991.

W międzyczasie postanowiono również dodać dodatkowy element. R. Fisher wspominał – Pomyśleliśmy – Ok, musimy zrobić coś więcej niż tylko dziecko pod wodą. Więc Kurt wpadł na pomysł dodania haczyka na ryby […] Spędziliśmy popołudnie siedząc i myśląc o wszystkich zabawnych rzeczach, które moglibyśmy założyć na haczyk wędkarski. Jednym z pomysłów był kawałek mięsa, jak duży surowy stek. Innym była płyta CD lub coś, co miało symbolizować muzykę. Poszliśmy na lunch i powiedzieliśmy – A może burrito? O, jest pies, a co z psem?… to trwało godzinami. Nie pamiętam, kto powiedział banknot, ale wszyscy mówili – To całkiem nieźle – i tak to się skończyło. Ta sprawa z całym procesem… Kurt nie przyszedł z jakimś wielkim planem czy przesłaniem, które chciał przekazać – to było raczej intuicyjne.

Okładka znajduje się obecnie w kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej i jest uważana za klasykę wzornictwa. Ale przed wydaniem „Nevermind”, Nirvana była nieznanym zespołem, a Fisher był równie nieznanym absolwentem pracującym w Geffen. Kilka miesięcy po oryginalnym zdjęciu dziecka K. Weddle sfotografował cały zespół pod wodą, a zdjęcie miało trafić na plakat promocyjny. 

Źródło: https://www.thetimes.co.uk/article/still-smells-like-teen-spirit-nirvanas-nevermind-is-30-so-is-the-baby-28lnntpbd.

Jak wspomina R. Fisher – Tydzień później otrzymałem z powrotem kilka arkuszy próbnych, może 40 lub 50 zdjęć. Wśród nich znajdowało się tylko jedno, które było absolutnie doskonałe. Pozycja, wyraz twarzy dziecka, sposób, w jaki jego ramiona były wyciągnięte, jakby sięgał po coś… – wszystko w tym było po prostu idealne. To ten, który wybrałem. Poniżej oryginał zdjęcia, które ostatecznie trafiło na okładkę, bez retuszu dziecko miało odciśniętą rękę jednego z rodziców. 

Źródło: https://milanote.com/the-work/the-designer-of-nirvanas-nevermind-album-cover.

Kilka miesięcy po oryginalnym zdjęciu dziecka K. Weddle sfotografował cały zespół pod wodą, a zdjęcie miało trafić na plakat promocyjny. Z okazji 10., 17. i 25. rocznicy albumu Elden odtworzył przednią okładkę dla fotografów. Chciał zrobić sesję nago z okazji 25. rocznicy, ale fotograf odmówił. 

W wywiadzie udzielonym dla „The Guardian” ze stycznia 2015 r. Elden powiedział – Może mam jednego z najsłynniejszych penisów w branży muzycznej [ale gdyby nie kultowe zdjęcie] to nikt nigdy by o tym nie wiedział, patrząc na mnie. Prędzej czy później chcę stworzyć ujęcie rekonstrukcyjne, całkowicie nagie. Dlaczego nie? Myślę, że byłoby fajnie. Rok później powiedział magazynowi „Time” – kiedy idę na mecz baseballowy i myślę o tym, że wszyscy na tym meczu baseballowym prawdopodobnie widzieli mojego małego penisa, to czuję, że odebrano mi część moich praw człowieka.

Źródło: https://milanote.com/the-work/the-designer-of-nirvanas-nevermind-album-cover.

W sierpniu 2021 r. Elden złożył pozew przeciwko majątkowi Cobaina i pozostałym przy życiu członkom Nirvany, twierdząc, że wykorzystanie jego podobizny na okładce albumu zostało wykonane bez jego zgody lub bez zgody jego opiekunów prawnych, że narusza to jego prawa. 

W pozwie stwierdza się również: Cobain wybrał zdjęcie przedstawiające Spencera – jak prostytutkę – chwytającego za banknot jednodolarowy, który zwisa z haczyka na ryby przed jego nagim ciałem, z wyraźnie wyeksponowanym penisem. Adwokat Jamie White skrytykował pozew jako nieważny i naprawdę obraźliwy dla faktycznych ofiar wykorzystywania seksualnego wśród dzieci. Profesor Fordham Law School, James Cohen, powiedział, że kontekst okładki nie sugeruje, że to pornografia. White i Cohen doszli do wniosku, że intencją Eldena było zarobienie pieniędzy na procesie.

sdf
Żródło: https://milanote.com/the-work/the-designer-of-nirvanas-nevermind-album-cover.